* Prima pagină * Căutare * Contact *
 


Cuprins

Introducere
Cuvânt înainte

I Preliminariile
   Clasa mijlocie are de aparat ...
   Nici o personalitate politica ...
   Toate partidele isi fac un titlu de glorie ...
   Intr-o campanie electorala seful echipei ...
   Calitatea de intelectual ...
   Vocea sefilor de campanie ...
   Campania electorala intre ...
II Primul tur - Candidatii se prezinta
   Ioan Pop de Popa
   Corneliu Vadim Tudor
   Gyorgy Frunda
   Adrian Paunescu
   Nicolae Manolescu
   Tudor Mohora
   Petre Roman
   Emil Constantinescu
   Ion Iliescu
   ANALIZE
III Turul al doilea - Fata-n fata cu telescpectatorii
   Ioan Pop de Popa
   Niculae Manolescu
   Petre Roman
   Ion Iliescu
   Emil Constantinescu
   Corneliu Vadim Tudor
   Tudor Mohora
   ANALIZE
IV Turul al treilea - Fata-n fata cu contracandidatii
   Emil Constantinescu
   Ioan Pop de Popa
   Corneliu Vadim Tudor
   Tudor Mohora
   Gyorgy Frunda
   Nicolae Manolescu
   Petre Roman
   Ion Iliescu
Bilanţuri, comentarii, premii
Statistica si politica
Faza finală
   "Finala Mare"
   "Finala Mica"
Dialoguri Post-electorale
   Noaptea legislativelor
   Cui dam voturile din turul 2?
   PRM trage concluzii
   PD Satisfactie bine temperata
   CDR - Euforia victoriei
Super finala turneului
   Ion Iliescu - Emil Constantinescu
Ziua Z
   Amintiri din viitor
ADDENDA
   Partide in campanie
   Partide in campanie (30 aug 1996)
   Aliante in campanie (19 aug 1996)
   Aliante in campanie (26 aug 1996)
   Radu Campeanu
   Gheorghe Funar
   Guvernul Presei Independente
   Rezultatele Turul 1
   Rezultatele finale ale alegerilor prezidentiale
   Regulamente de organizare si desfasurare a "Turneului candidatilor"
   Corespondente
   Un sondaj intarziat
 
Cuvant dupa

 

Carte/Capitol/Subcapitol: ADDENDA - Guvernul Presei Independente

GUVERNUL PRESEI INDEPENDENTE

octombrie-noiembrie 1996

O initiativa originala, derulata in paralel cu “Turneul candidatilor” a fost “Guvernul presei independente”. Un juriu format din reprezentanti ai ziarelor Libertatea, Adevarul, Evenimentul Zilei, Cronica Româna si Jurnalul National a “audiat” propunerile facute de catre formatiunile politice pentru principalele portofolii ale unui posibil guvern, stabilind ierarhiile finale in functie de punctajele acordate raspunsurilor (de maximum 2 minute) candidatilor.
Ziaristii care au facut parte din juriu - Octavian Andronic, Horia Alexandrescu, Ion Cristoiu, Dumitru Tinu si Marius Tuca - au apreciat, in primul rând, concizia candidatilor, si abia apoi opiniile rezultate din programele respectivelor formatiuni.
De mentionat ca PDSR si-a trimis reprezentantii abia de la a treia reuniune, “boicotând” in continuare, Justitia si Externele.
A rezultat un guvern de “uniune nationala” care - lucru deosebit de interesant - a validat, in patru dintre cazuri, pe titularii reali ai unor portofolii din guvernele ce s-au succedat ulterior (Athansiu, Dobrescu, Severin si Dudu Ionescu).
Dar iata si componenta acestui original “guvern al presei independente”:

Ministru de Interne: Doru Ioan Taracila (PDSR)
Ministru de Externe: Vasile Popovici (ANL)
Ministru al Justitiei: Nicolae Uca (PS) si Adrian Chitescu (ANL)
Ministru al Economiei: Varujan Vosganian (CDR)
Ministru al Apararii: Gheorghe Tinca (PDSR)
Ministru al Muncii si Protectiei Sociale: Al. Athansiu (ANL)
Ministru al Sanatatii: Alexandru Bucur (UNC)
Ministru al Agriculturii: Ion Paun Otiman (ANL)

Un guvern deci, format din patru reprezentanti ai ANL, unul al UNC si unul al PS (formatiuni care n-au reusit sa intre in Parlament), doi din PDSR si unul din CDR.
Fara alte comentarii!
(Iata, in continuare, si rezultatele obtinute de candidati la fiecare runda - in ordinea disputarii acestora).

 

Sanatate

(maximum 80 p.)

Alexandru Bucur UNC

75 p

Matei Guran ANL

72 p

Bogdan Marinescu USD

68 p

Traian Bandila PRM

67 p

Stana Botezatu PSM

67 p

Magdalena Minculescu PS

65 p

Munca si protectie sociala

(maximum 90 p.)

Alexandru Athanasiu ANL

86 p

Marian Sârbu PDSR

80p

3 - 4. AlexandrubBadea CDR

77 p

Smaranda Dobrescu USD

77 p

5. Gheorghe Raboaca PS

75 p

6. Constantin Carbunaru UNC

71 p

7. Emil Luca PSM

69 p

8. Gheorghe Oltenu PRM

66 p

Economie

(maximum 160 p.)

Varujan Vosganian CDR

159 p

Dinu Marin UNC

156p

3 - 4. Bogdan Baltazar USD

154 p

Dinu Patriciu ANL

154

5. Marius Tanasescu PDSR

151 p

6. Constantin Ciutacu PSM

145 p

7. Gavrila Sonea PRM

142 p

8. Marin Comsa PS

141 p

Ministerul de Justitie

(maximum 200 p.)

1 - 2. Nicolae Uca PS

191 p

Adrian Chitescu ANL

191 p

3. Niculae Cerveni CDR

188 p

4. Oliviu Tocaciu UNC

187 p

5. Viorel Dumitrescu PRM

185 p

6. Ionel Olteanu PSM

184 p

7. Adrian Vilau USD

180 p

Agricultura

(maximum 160 p)

Ioan Paun Oriman ANL

156 p

Barna Elek UDMR

153 p

Alexandru Lapusan PDSR

150 p

Constantin Cristescu CDR

149 p

Stanciu Anghel PRM

148 p

Bogdan Niculescu Duvaz

145 p

6 - 7. Dragos Barbu PSM

145 p

8. Gheorghe Antohi UNC

143 p

9. Petrica Ion Gheorghe Brad PS

140 p

Externe

(maximum 160 p)

Vasile Popovici ANL

84 p

Adrian Severin USD

83 p

3 - 4. Eugen Florescu PSM

81 p

Paul Habet UNC

81 p

5 - 6. Tudor Dunca CDR

81 p

Cristian Niculescu PS

80 p

7. Ioan Budura PRM

79 p

8. Lazlo Borbely UDMR

78 p

Interne

(maximum 90 p)

Doru Ioan Taracila PDSR

88 p

Doru Viorel Ursu ANL

86 p

Szabo Karoly ANL

85 p

4 - 5. Emil Tocaci CDR

83 p

Antonie Iorgovan UNC

83 p

6. Radu Berceanu USD

82 p

7 - 8. Ioan Seu PS

80 p

Gheorghe Pele PSM

80 p

9. Toma Nastase PRM

75 p

Aparare

(maximum 90 p)

Gheorghe Tinca PDSR

89 p

Constantin Dudu Ionescu CDR

86 p

3 - 4 - 5- Stefan Voian USD

85 p

Petru Litiu ANL

85 p

Ani Matei PS

85 p

6. Vajda Laszlo USMR

83 p

7 - 8. Marcu Tudor PRM

80 p

Gheorghe Gainusa PSM

80 p

9. Ion Secrieru UNC

76 p


 

<< ADDENDA - Gheorghe Funar ||| ADDENDA - Rezultatele Turul 1 >>
| | Citiri: 3626 |

 
Copyright © 2005 - 2016 - Editura AlegRO